P6KE530A-B
Mfr.Part #
P6KE530A-B
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 451VWM 725VC DO204AC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Packaging :
Bulk
Power Dissipation-Max :
5W
Pin Count :
Wire
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
477V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Case Connection :
Isolated
Reverse Standoff Voltage :
451V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
800mA
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
EAR99
Peak Pulse Power :
600W
Peak Pulse Current :
800mA
Matte Tin (Sn)
Series :
P6KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
451V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
530V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
503.5V
Mount :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
725V