P61-3000-A-A-I12-5V-C
- Mfr.Part #
- P61-3000-A-A-I12-5V-C
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Package / Case
- Cylinder
- Datasheet
- Download
- Description
- SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
- Manufacturer :
- SSI Technologies, Inc.
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- Package / Case :
- Cylinder
- Port Style :
- Threaded
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Output :
- 1 V ~ 5 V
- Output Type :
- Analog Voltage
- Port Size :
- Male - 1/4 6.35mm NPT
- Operating Temperature :
- -40°C~105°C
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Applications :
- Industrial Automation
- Operating Pressure :
- 3000PSI (20684.27kPa)
- Accuracy :
- ±0.5%
- Pressure Type :
- Absolute
- Min Operating Temperature :
- -40°C
- Series :
- MediaSensor™
- Max Operating Temperature :
- 105°C
- Maximum Pressure :
- 9000PSI (62052.82kPa)
- Voltage - Supply :
- 8V~30V
- Termination Style :
- 12 Integral Harness
- Max Pressure :
- 9000 psi
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Datasheets
- P61-3000-A-A-I12-5V-C
MediaSensor™ Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~105°C 3000PSI (20684.27kPa) Threaded ±0.5% 1 V ~ 5 V 8V~30V
P61-3000-A-A-I12-5V-C Overview
As a convenience, the transducer is included in package Cylinder. Reliable performance is ensured by setting the transducer temperature to -40°C~105°C. With a voltage supply of 8V~30V, the transducers can function properly. The transducers can operate at a temperature of 105°C. An operating temperature lower than -40°C is not allowed for the transducers.
P61-3000-A-A-I12-5V-C Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~105°C