P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Accuracy :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Cylinder
Factory Lead Time :
15 Weeks
Maximum Pressure :
6000PSI (41368.54kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Pressure :
6000 PSI
Operating Pressure :
2000PSI (13789.51kPa)
Pressure Type :
Absolute
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Port Style :
Threaded
Termination Style :
36 Integral Harness
Series :
MediaSensor™
Applications :
Industrial Automation
Voltage - Supply :
5V
Max Operating Temperature :
105°C
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm NPT
Output Type :
Analog Voltage
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P61-2000-A-A-I36-4.5V-A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Cylinder, Output:0.5 V ~ 4.5 V, Operating Temperature:-40°C~105°C, P61-2000-A-A-I36-4.5V-A pinout, P61-2000-A-A-I36-4.5V-A datasheet PDF, P61-2000-A-A-I36-4.5V-A amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P61-2000-A-A-I36-4.5V-A ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MediaSensor™ Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~105°C 2000PSI (13789.51kPa) Threaded ±0.5% 0.5 V ~ 4.5 V 5V
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A Overview
The Cylinder package includes this transducer for convenience. It is recommended that the temperature of the transducers be set to -40°C~105°C in order to ensure reliable operation. When the supply voltage is set to 5V, the transducers perform well. The transducers can reach a maximum operating temperature of 105°C. There is no temperature lower than -40°C at which the transducers can operate.
P61-2000-A-A-I36-4.5V-A Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~105°C