P61-2000-A-A-I18-20MA-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P61-2000-A-A-I18-20MA-C
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Max Pressure :
6000 PSI
Voltage - Supply :
8V~30V
Output Type :
Analog Current
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination Style :
18 Integral Harness
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MediaSensor™
Applications :
Industrial Automation
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm NPT
Package / Case :
Cylinder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Port Style :
Threaded
Factory Lead Time :
15 Weeks
Accuracy :
±0.5%
Output :
4 mA ~ 20 mA
Pressure Type :
Absolute
Max Operating Temperature :
105°C