P528-500-A-F2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P528-500-A-F2C
Manufacturer
Sensata Technologies – Kavlico Pressure Sensors
Description
P528-500-A-F2C
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Product Category :
Unclassified
Operating Pressure :
0 psi to 500 psi
Output Voltage :
4.5 V
Port Size :
1/4 in SAE Female Flare with Schrader Deflator
Accuracy :
0.5 %
Series :
P528
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Operating Supply Voltage :
5 V
Sensata
Subcategory :
Sensors
Product :
Transducers
Product Type :
Pressure Sensors
Output Type :
Amplified
Brand :
Kavlico
Mounting Style :
Panel Mount
Pressure Type :
Absolute
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
RoHS :
Details
Operating Supply Current :
5 mA
Packaging :
Bulk
Datasheets
P528-500-A-F2C
P528 Series Absolute Pressure Sensor Amplified 0 psi to 500 psi 0.5 %
P528-500-A-F2C Overview
There is a Bulk package for this electronic component. In order for the transducers to work, the voltage discharged by them should be 4.5 V.
P528-500-A-F2C Features
P528 series
Operating Pressure: 0 psi to 500 psi
Operating Supply Voltage: 5 V