P51L-050P-A-DA
Mfr.Part #
P51L-050P-A-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 50POS VERT GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Orientation :
Straight
Stack Height (Mating) :
7mm 8mm 10mm
Height Above Board :
0.236 6.00mm
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.050 1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Published :
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Series :
Pak 50, P50L
Number of Positions :
50
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Board Lock
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
P51L-050P-A-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 50 Positions Pak 50, P50L Gold Solder