P51-3000-A-N-I12-20MA
Mfr.Part #
P51-3000-A-N-I12-20MA
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Port Style :
Threaded
Termination Style :
Cable 1
Product Status :
Obsolete
Operating Pressure :
3000PSI (20684.27kPa)
Voltage - Supply :
8V ~ 30V
Accuracy :
±0.5%
Pressure Type :
Absolute
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output Type :
Analog Current
Applications :
Industrial Automation
Package / Case :
Cylinder
Package :
Box
Maximum Pressure :
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Series :
MediaSensor™
Port Size :
Output :
4 mA ~ 20 mA
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P51-3000-A-N-I12-20MA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Package / Case:Cylinder, Output:4 mA ~ 20 mA, P51-3000-A-N-I12-20MA pinout, P51-3000-A-N-I12-20MA datasheet PDF, P51-3000-A-N-I12-20MA amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P51-3000-A-N-I12-20MA ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MediaSensor™ Series Absolute Pressure Sensor Analog Current -40°C ~ 105°C 3000PSI (20684.27kPa) Threaded ±0.5% 4 mA ~ 20 mA 8V ~ 30V
P51-3000-A-N-I12-20MA Overview
In order to make your life easier, a Cylinder package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -40°C ~ 105°C. Supply voltages as low as 8V ~ 30V work well with the transducers.
P51-3000-A-N-I12-20MA Features
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C