P51-3000-A-N-D-5V
Mfr.Part #
P51-3000-A-N-D-5V
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Output :
1 V ~ 5 V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
MediaSensor™
Voltage - Supply :
8V~30V
Output Type :
Analog Voltage
Published :
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Absolute
Max Operating Temperature :
105°C
Applications :
Industrial Automation
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination Style :
Deutsch, 3 Pin
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Accuracy :
±0.5%