P51-300-S-N-P-5V
Mfr.Part #
P51-300-S-N-P-5V
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 5V
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Maximum Pressure :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Termination Style :
Packard, 3 Pin
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Accuracy :
±0.5%
Package :
Box
Product Status :
Obsolete
Output Type :
Analog Voltage
Color :
yellow/ green
Applications :
Industrial Automation
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Series :
MediaSensor™
Type of Connection :
Push-In, Spring
Output :
1 V ~ 5 V
Voltage - Supply :
8V ~ 30V
Package / Case :
Cylinder
Pressure Type :
Sealed Gauge
Port Size :
Port Style :
Threaded
Supplier Device Package :
Datasheets
P51-300-S-N-P-5V
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P51-300-S-N-P-5V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, Output:1 V ~ 5 V, Package / Case:Cylinder, P51-300-S-N-P-5V pinout, P51-300-S-N-P-5V datasheet PDF, P51-300-S-N-P-5V amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P51-300-S-N-P-5V ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MediaSensor™ Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C ~ 105°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.5% 1 V ~ 5 V 8V ~ 30V
P51-300-S-N-P-5V Overview
As a convenience, this transducer is included in Cylinder. Temperature should be set at -40°C ~ 105°C on transducers in order for them to work reliably. Obtaining a 8V ~ 30V supply voltage is not a problem for the transducers.
P51-300-S-N-P-5V Features
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C