P51-200-A-N-MD-4.5V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P51-200-A-N-MD-4.5V
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Voltage - Supply :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MediaSensor™
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Max Operating Temperature :
105°C
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Port Style :
Threaded
Applications :
Industrial Automation
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Operating Pressure :
200PSI (1378.95kPa)
Min Operating Temperature :
-40°C
Accuracy :
±0.5%
Output Type :
Analog Voltage
Termination Style :
MD, 4 Pin
Pressure Type :
Absolute
Package / Case :
Cylinder
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P51-200-A-N-MD-4.5V from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0.5 V ~ 4.5 V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Cylinder, P51-200-A-N-MD-4.5V pinout, P51-200-A-N-MD-4.5V datasheet PDF, P51-200-A-N-MD-4.5V amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. P51-200-A-N-MD-4.5V ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MediaSensor™ Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~105°C 200PSI (1378.95kPa) Threaded ±0.5% 0.5 V ~ 4.5 V 5V Amplified Output, Temperature Compensated
P51-200-A-N-MD-4.5V Overview
This transducer is included in the Cylinder package for your convenience. Transducers should have their temperature set to -40°C~105°C for reliable operation. When the supply voltage is 5V, the transducers will operate well. Transducers can be operated at temperatures up to 105°C. Transducers cannot be operated below -40°C.
P51-200-A-N-MD-4.5V Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~105°C