P51-1500-A-N-I12-20MA
Mfr.Part #
P51-1500-A-N-I12-20MA
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Accuracy :
±0.5%
Port Size :
Voltage - Supply :
8V ~ 30V
Maximum Pressure :
Output :
4 mA ~ 20 mA
Termination Style :
Cable 1
Series :
MediaSensor™
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder
Package :
Box
Port Style :
Threaded
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C