P51-050S-S1-EA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P51-050S-S1-EA
Manufacturer
3M
Description
CONN SOCKET 50POS VERT GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height Above Board :
0.421 10.70mm
Series :
Pak 50, P50
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.050 1.27mm
Number of Positions :
50
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Datasheets
P51-050S-S1-EA
Socket, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 50 Positions Pak 50, P50 Gold