P50L-080P-RR6-DA
Mfr.Part #
P50L-080P-RR6-DA
Description
CONN PLUG 80POS R/A GOLD
Height Above Board :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
500mA
Pitch :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
80
Datasheets
P50L-080P-RR6-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 80 Positions Pak 50, P50L Gold Through Hole Bronze
P50L-080P-RR6-DA Overview
P50L-080P-RR6-DA Features
Pak 50, P50L series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C