P50L-040P-C-DA
Mfr.Part #
P50L-040P-C-DA
Description
CONN PLUG 40POS VERT GOLD
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Above Board :
0.315 8.00mm
Stack Height (Mating) :
9mm 10mm 12mm
Contact Gender :
Male
Current Rating :
500mA
Pitch :
0.050 1.27mm
Max Operating Temperature :
85°C
Polyphenylene
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Board Lock, Flange
Number of Positions :
40
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
P50L-040P-C-DA
3M P50L-040P-C-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 40 Positions Pak 50, P50L Gold Through Hole Bronze
P50L-040P-C-DA Overview
P50L-040P-C-DA Features
Pak 50, P50L series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole
Max Operating temperature at -55°C