P50L-030P-RR5-DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P50L-030P-RR5-DA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 30POS R/A GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
500mA
Published :
Housing Material :
Polyphenylene
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Through Hole
Contact Material :
Bronze
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Lock
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
Pak 50, P50L
Pitch :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Above Board :
0.374 9.50mm
Number of Positions :
30
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Datasheets
P50L-030P-RR5-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 30 Positions Pak 50, P50L Gold Through Hole Bronze
P50L-030P-RR5-DA Overview
P50L-030P-RR5-DA Features
Pak 50, P50L series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C