P50L-030P-RR2-DA
Mfr.Part #
P50L-030P-RR2-DA
Description
CONN PLUG 30POS R/A GOLD
Pitch :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Above Board :
0.315 8.00mm
Number of Positions :
30
Contact Finish Thickness :
Flash
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
Pak 50, P50L
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Polyphenylene
Feature :
Board Lock
Datasheets
P50L-030P-RR2-DA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 30 Positions Pak 50, P50L Gold Through Hole Bronze
P50L-030P-RR2-DA Overview
P50L-030P-RR2-DA Features
Pak 50, P50L series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C