P50E-068P1-S1-EA
Mfr.Part #
P50E-068P1-S1-EA
Description
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM
Stock
527
In Stock :
527
Product Category :
Headers, Male Pins
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Type :
Center Strip Contact
Contact Finish - Post :
Gold
Number of Contacts :
68
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Plating :
Gold
Published :
2006
Connector Type :
PLUG
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Current Rating :
500mA
Color :
Black
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Color :
Black
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Latch Holder
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Series :
Pak 50, P50E
Style :
Board to Board or Cable
Housing Material :
Nylon
Contact Gender :
Male
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
0.5A
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
68
Insulation Height :
0.421 10.70mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
1.27mm
Datasheets
P50E-068P1-S1-EA
3M P50E-068P1-S1-EA
Pak 50, P50E Series 2-Row Plug Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 68-Position Board to Board or Cable 0.421 10.70mm Height