P50-026P-RR1-EA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P50-026P-RR1-EA
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 26POS R/A GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Positions :
26
Housing Material :
Nylon
Pitch :
0.050 1.27mm
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
2A
Series :
Pak 50, P50
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Termination :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Contacts :
26
Packaging :
Bulk
Feature :
Board Lock, Flange
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Published :
Datasheets
P50-026P-RR1-EA
3M P50-026P-RR1-EA
Plug, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 26 Positions Pak 50, P50 Gold Through Hole Bronze
P50-026P-RR1-EA Overview
P50-026P-RR1-EA Features
Pak 50, P50 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C