P4SMAJ75A
Mfr.Part #
P4SMAJ75A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
TVSDIODE,SMA,75V,400W,UNI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31A
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Dissipation-Max :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Surface Mount :
yes
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Unidirectional Channels :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Power - Peak Pulse :
400W
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ