P4SMAJ30
Mfr.Part #
P4SMAJ30
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
TVSDIODE,SMA,30V,400W,UNI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Power - Peak Pulse :
400W
Power Dissipation-Max :
1W
Factory Lead Time :
22 Weeks
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W