P4SMA540A-M3/61
Mfr.Part #
P4SMA540A-M3/61
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 459VWM 740VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
410mA
Reverse Standoff Voltage :
459V
Breakdown Voltage :
540V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
300W
Voltage - Breakdown (Min) :
513V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Unidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
459V
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
740V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Series :
P4SMA, TransZorb®
Peak Pulse Current :
410mA
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Power Dissipation-Max :
3.3W