P4SMA24CAHE3/5A
Mfr.Part #
P4SMA24CAHE3/5A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Polarity :
Bidirectional
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20.5V
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12A
Series :
Automotive, AEC-Q101, P4SMA, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min) :
22.8V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
300W
Breakdown Voltage :
24V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation-Max :
3.3W
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Package / Case :
DO-214AC, SMA
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Clamping Voltage-Max :
33.2V
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
400W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
33.2V