P4SMA10CAHE3/61
Mfr.Part #
P4SMA10CAHE3/61
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Base Part Number :
P4SMA
Peak Pulse Current :
27.6A
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
3.3W
Terminal Form :
C BEND
Bidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
400W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
300W
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Breakdown Voltage :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
14.5V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, P4SMA, TransZorb®
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
400W
Published :
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ