P4KE530CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KE530CA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 477VWM 725VC DO204AL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
477V
Power Rating :
400W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Voltage - Rated DC :
530V
Diameter :
2.7mm
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Peak Pulse Current :
550mA
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Termination :
Axial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Breakdown Voltage :
503.5V
Number of Channels :
1
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
5.2mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mount :
Through Hole
Series :
P4KE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
725V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
477V
Case Connection :
Isolated
Polarity :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
725V
Peak Pulse Power :
400W
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
600mA
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Supply Voltage :
477V