P4KA8.2HE3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P4KA8.2HE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Breakdown Voltage :
8.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
7.38V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.63V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Case Connection :
Isolated
Applications :
Automotive
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.5V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
32A
Type :
Zener
Configuration :
Single
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
P4KA
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.63V