P3500EALAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P3500EALAP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 320V 150A TO226-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Position :
BOTTOM
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Pin Count :
3
Max Operating Temperature :
85°C
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Off State :
320V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Hold Current :
150mA
Capacitance :
35pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
2.2A
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A
Voltage - On State :
4V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
320V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Voltage - Breakover :
400V
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Series :
SIDACtor®
Package / Case :
Peak Pulse Current :
150A