P278HE102M440A
Mfr.Part #
P278HE102M440A
Package / Case
Not Required
Description
1NF 44 20%V
Stock
560
In Stock :
560
Product Category :
Film Capacitors
Product Weight (g) :
0.7
Mounting Style :
Through Hole
Product Length (mm) :
13.5(Max)
Dielectric :
Paper
Suppression Class :
X1
Type :
EMI Suppression
Tolerance (+ or -) :
20%
Terminal Pitch (mm) :
10.2
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Size (mm) :
13.5 X 3.9 X 7.5
Tolerance :
20%
Product Status :
Active
Capacitance :
1000PF(pF)
Product Height (mm) :
7.5(Max)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Product Depth (mm) :
3.9(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance Value :
0.001uF
Termination Style :
Radial
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Wire Form :
Straight
Temp Coeff (Dielectric) :
Paper
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Lead Diameter (mm) :
0.6
Package / Case :
Not Required
Voltage :
1000VDC|440VAC
Lead Length (mm) :
30
Operating Temp Range :
-40C to 110C
Failure Rate :
Series :
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Mounting :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
P278HE102M440A
Introducing Film Capacitors KEMET P278HE102M440A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:EMI Suppression, Package / Case:Not Required, Voltage:1000VDC|440VAC, P278HE102M440A pinout, P278HE102M440A datasheet PDF, P278HE102M440A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P278HE102M440A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.