P271QH153M250A
Mfr.Part #
P271QH153M250A
Description
15NF 2C 20%V
Product Category :
Unclassified
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
18.5(Max)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Voltage :
1000VDC|250VAC
Product :
Safety Film Capacitors
Package :
Bulk
Product Depth (mm) :
5.5(Max)
Mounting Style :
Through Hole
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
Bulk
Capacitance :
15000(pF)
Width :
11 mm
Length :
18.5 mm
Lead Diameter (mm) :
0.8
Product Type :
Safety Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Temp Coeff (Dielectric) :
Paper
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Weight (g) :
2
Wire Form :
Straight
Size (mm) :
18.5 X 5.5 X 11
Operating Temp Range :
-40C to 100C
-40
Lead Spacing :
15.2 mm
Terminal Pitch (mm) :
15.2
Series :
Lead Length (mm) :
30
Suppression Class :
Y2
Tolerance (+ or -) :
20%
Height :
11 mm
Product Height (mm) :
11(Max)
Capacitance Value :
0.015uF
HTS :
Package / Case :
Datasheets
P271QH153M250A
Introducing Unclassified KEMET P271QH153M250A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:EMI Suppression, Voltage:1000VDC|250VAC, Package / Case:Not Required, P271QH153M250A pinout, P271QH153M250A datasheet PDF, P271QH153M250A amp .Beyond Unclassified KEMET P271QH153M250A ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.