P25LE-068S-TGF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P25LE-068S-TGF
Manufacturer
3M
Description
CONN SOCKET 68POS IDC 30AWG GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
500mA
Wire Type :
Ribbon Cable
Max Operating Temperature :
85°C
Wire Gauge :
30 AWG
Number of Positions :
68
Pitch :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Polyphenylene
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Bronze
Contact Plating :
Gold
Wire/Cable Type :
Ribbon
Connector Type :
Socket
Color :
Brown
Contact Gender :
FEMALE
Cable Termination :
IDC
Feature :
Feed Through, Strain Relief
Series :
P25LE
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Outer Shroud Contact
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Voltage - Rated :
300V
Termination :
Through Hole
Stack Height :
11.8mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire/Cable Gauge :
30 AWG