P1812R-563K
Mfr.Part #
P1812R-563K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 56UH 240MA 2.268OHM SM
Depth :
3.4mm
Test Frequency :
1kHz
Height :
3.4036mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Current - Saturation :
336mA
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
2.268Ohm Max
Max DC Current :
240mA
Lead Length :
1.37mm
Current Rating :
240mA
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Inductance :
56μH
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
P1812R-563K
API Delevan P1812R-563K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD