P1812R-563J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1812R-563J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 240MA 2.268OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
No
HTS Code :
Height :
3.4mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Current - Saturation :
336mA
DC Resistance (DCR) :
2.268Ohm Max
JESD-609 Code :
e1
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
240mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Series :
P1812R
Depth :
3.4mm
Max DC Current :
240mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
56μH
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Datasheets
P1812R-563J
API Delevan P1812R-563J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD