P1812R-123K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1812R-123K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 550MA 670MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
550mA
Height :
3.4mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Series :
P1812R
Current Rating :
550mA
DC Resistance (DCR) :
670mOhm Max
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Current - Saturation :
752mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e1
Published :
Depth :
3.4mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Test Frequency :
1kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
12μH
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
P1812R-123K
API Delevan P1812R-123K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD