P1812-123G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1812-123G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 550MA 670MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
670mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
12μH
Current Rating :
550mA
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Construction :
RECTANGULAR
Series :
P1812
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
No
Current - Saturation :
752mA
Depth :
3.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height :
3.4mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
HTS Code :
Max DC Current :
550mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
1kHz
Published :
Mount :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
P1812-123G
API Delevan P1812-123G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD