P1252.782NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1252.782NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD
Stock
480
In Stock :
480
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
130 °C
Number of Terminations :
2
Tolerance (+ or -) :
20%
Technology :
Wirewound
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Saturation Current :
11 A
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
18mOhm
DC Resistance :
0.018(ohm)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Schedule B :
8504500000, 8504500000/8504500000/8504500000/8504500000/8504500000
Features :
Product :
Power Inductors
Product Depth (mm) :
15.14(mm)
Core Material :
Ferrite
Inductance :
7.8μH
Frequency - Self Resonant :
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
SMD/SMT
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.879Lx0.596W 22.33mmx15.14mm
Pbfree Code :
yes
Product Length :
22.33
Material - Core :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
PCB Mount
DC Current :
7.5A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.295 7.49mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Product Type :
Fixed Inductors
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Impedance :
Not Required(ohm)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Core Type :
Drum
ECCN Code :
EAR99
Depth :
15.14mm
Length :
22.33 mm
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Shielding :
No
Special Feature :
INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
Product Status :
Active
Rad Hardened :
Current - Saturation (Isat) :
11A
Packing Method :
TR
Series :
P1252NL
HTS Code :
Max DC Current :
12A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Application :
Power
Product Length (mm) :
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Case/Size Code :
Width :
15.14 mm
Product Height (mm) :
7.49(mm)
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Not Required
Inductance Tolerance :
Min Operating Temperature :
-40 °C
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Height :
7.493mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
100kHz
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Current - Saturation :
11A
Package / Case :
Nonstandard
Product Width :
Pulse
Termination :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.295 (7.49mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
P1252.782NLT
Pulse Electronics P1252.782NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD