P1206H1271FBTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1206H1271FBTA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
P 1206 H 1271 F B TR100
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1.27 kOhms
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.120" L x 0.063" W (3.06mm x 1.60mm)
Ratings :
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
P
Product Status :
Active
Datasheets
P1206H1271FBTA
Vishay / Sfernice P1206H1271FBTA
P Series, Thin Film, 1.27 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C