P10U103M1-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P10U103M1-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V Z5U AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Diameter :
508 µm
Tolerance :
±20%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
10°C~85°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Series :
P10
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
Z5U
Diameter :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Straight
Capacitance :
10000pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Length :
4.318mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
P10U103M1-F
Cornell Dubilier Electronics P10U103M1-F
P10 10000pF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
P10U103M1-F Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Z5U.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
P10U103M1-F Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V