P08-020SLC-A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P08-020SLC-A-G
Manufacturer
3M
Description
CONN SOCKET 20POS SMD GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Series :
P08
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.031 0.80mm
Stack Height (Mating) :
3mm 4mm 5mm
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Feature :
Board Guide
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Above Board :
0.087 2.20mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions :
20
Published :
Datasheets
P08-020SLC-A-G
3M P08-020SLC-A-G
Socket, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 20 Positions P08 Gold