P0751.102NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0751.102NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 6.8A 10 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
6.8A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Pulse
Packing Method :
TR
Termination :
SMD/SMT
Product Length :
Diameter :
Product Type :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current Rating :
6.8A
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
Height - Seated (Max) :
0.215 (5.46mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Pins :
2
Type :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-40 °C
Rad Hardened :
No
Self Resonant Frequency :
Depth :
9.4mm
Frequency - Self Resonant :
Schedule B :
Width :
9.4 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Technology :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Case/Size Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance :
1μH
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Application :
Automotive
Shielding :
No
Product :
Power Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
P0751NL
DC Resistance :
0.01(ohm)
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Core Type :
Drum
Saturation Current :
9 A
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Failure Rate :
Not Required
Product Depth (mm) :
Height :
5.46mm
Product Length (mm) :
12.95(mm)
Length :
13 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Ratings :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Test Frequency :
100kHz
Product Height (mm) :
5.46(mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Radiation Hardening :
Features :
Supplier Device Package :
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
9A
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
Not Required(ohm)
Number of Terminals :
DC Current :
6.8A
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Current Rating (Amps) :
6.8 A
RMS Current (Irms) :
6.8A
Material - Core :
Mounting Style :
PCB Mount
Height Seated (Max) :
0.215 5.46mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
130 °C
Product Width :
9.4 mm
Brand :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Q @ Freq :
Tolerance (+ or -) :
20%
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Current - Saturation (Isat) :
9A
Datasheets
P0751.102NLT
Pulse Electronics P0751.102NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD