P0648.192NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0648.192NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.9UH 9.6A 7.5 MOHM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation :
12.9A
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Product Status :
Obsolete
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Material :
Ferrite
Min Operating Temperature :
-40 °C
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
130 °C
Width :
13.08 mm
Length :
13.08 mm
Frequency - Self Resonant :
DC Current :
9.6A
Inductance :
1.9μH
Current Rating :
9.6A
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Mount :
Surface Mount
Shielding :
No
Test Frequency :
100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Saturation Current :
12.9 A
Features :
Military Standard :
Not
Current Rating (Amps) :
9.6 A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Supplier Device Package :
HTS Code :
Series :
P0648
Height :
5mm
Radiation Hardening :
No
Ratings :
Resistance :
7.5mOhm
DC Resistance (DCR) :
7.5mOhm Max
Depth :
13.08mm
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
12.9A
Size / Dimension :
0.515Lx0.515W 13.08mmx13.08mm
Material - Core :
Max DC Current :
9.6A
RoHS :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Datasheets
P0648.192NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD