P05N-040PT-A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P05N-040PT-A-G
Manufacturer
3M
Description
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
P05N
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
60V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Pitch :
0.020 0.50mm
Gender :
Male
Height Above Board :
0.094 2.40mm
Orientation :
Straight
Mount :
Surface Mount
Length :
13.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Positions :
40
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Feature :
Solder Retention
Stack Height (Mating) :
3mm
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Housing Material :
Thermoplastic
Depth :
3.8mm
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Datasheets
P05N-040PT-A-G
Plug, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 40 Positions P05N Gold Solder
P05N-040PT-A-G Overview
P05N-040PT-A-G Features
P05N series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C