P0402Z2001LBT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0402Z2001LBT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
P 0402 Z 2001 L B TR
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Series :
P
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±0.01%
Composition :
Thin Film
Resistance :
2 kOhms
Datasheets
P0402Z2001LBT
Vishay / Sfernice P0402Z2001LBT
P Series, Thin Film, 2 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C