P0402Y5111BNTC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0402Y5111BNTC
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
P 0402 Y 5111 B N TR500
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Resistance :
5.11 kOhms
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
P
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
P0402Y5111BNTC
Vishay / Sfernice P0402Y5111BNTC
P Series, Thin Film, 5.11 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C