P0402Y1252LNT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0402Y1252LNT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
P 0402 Y 1252 L N TR
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
12.5 kOhms
Tolerance :
±0.01%
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Supplier Device Package :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Composition :
Thin Film
Series :
P
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Ratings :
Datasheets
P0402Y1252LNT
Vishay / Sfernice P0402Y1252LNT
P Series, Thin Film, 12.5 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C