P0402H9000FNT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0402H9000FNT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
P 0402 H 9000 F N TR
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Supplier Device Package :
Ratings :
Resistance :
900 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
P
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
P0402H9000FNT
Vishay / Sfernice P0402H9000FNT
P Series, Thin Film, 900 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C