P024F048T12AL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P024F048T12AL
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 48V 120W
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Feature :
Remote On/Off, UVLO
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Packaging :
Tray
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
VI Chip® PRM® (120W)
Input Voltage-Nom :
24V
JESD-609 Code :
e4
Number of Outputs :
1
Height :
6.604mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2012
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Max) :
36V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Output Current :
12A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Module
Pin Count :
16
Efficiency :
95%
Output Voltage :
48V
Output Power :
120W
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Output Current :
2.5A
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
120W
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Output 1 :
48V
HTS Code :
Number of Terminations :
16
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Pre-Regulator Module
Datasheets
P024F048T12AL
Vicor P024F048T12AL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD