P0080Q12BLRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0080Q12BLRP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
2-TDFN
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 6V 250A 2TDFN
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-TDFN
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
80A
Voltage - Breakover :
25V
Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
250A
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Lead Free :
Lead Free
Repetitive Peak Reverse Voltage :
6V
Capacitance :
55pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current Rating :
2.2A
Radiation Hardening :
No
Number of Elements :
1
Voltage - On State :
5V
Pin Count :
2
Hold Current :
50mA