P006-18N-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P006-18N-2
Manufacturer
Tripp Lite
Description
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 1.50'
Stock
191
In Stock :
191
Manufacturer :
Tripp Lite
Product Category :
Wire Gauge :
18 AWG
Approval Agency :
CSA, cUL, UL
Factory Lead Time :
2 Weeks
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
10A
2nd Connector :
IEC 320-C13 (2)
Voltage - Rated :
125V
Length :
1.50' 457.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cord Type :
SJT
Number of Conductors :
3
1st Connector :
NEMA 5-15P
Color :
Black
Approved Countries :
Canada, United States
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Operating Temperature :
-20°C~60°C