P005-002-14RA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P005-002-14RA
Manufacturer
Tripp Lite
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
CORD 14AWG C14 RA TO C13 2' BLK
Manufacturer :
Tripp Lite
Product Category :
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Shielding :
Unshielded
1st Connector :
IEC 320-C14, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Approval Agency :
UL
Package / Case :
100
Approved Countries :
United States
Cable Length :
609.6mm
Cord Type :
SJT
Length :
2.00' 609.6mm
Voltage - Rated :
100V~250VAC
Current Rating :
15A
Color :
Black
Wire Gauge :
14 AWG
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
-20°C~60°C