P-200-50804
Mfr.Part #
P-200-50804
Manufacturer
American Electrical, Inc.
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Manufacturer :
American Electrical, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current :
16A
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Color :
Green
Torque - Screw :
0.51 Nm (4.5 Lb-In)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Pins :
4
Number of Positions :
4
Pitch :
0.200 5.08mm
Voltage - UL :
300V
Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Positions Per Level :
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mount :
Free Hanging
Current - UL :
16A
Voltage :
300V
Plug Wire Entry :
90°
Contact Mating Finish :
Tin
Wire Gauge or Range - AWG :
14-24 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Strip Length :
4-5mm
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Factory Lead Time :
5 Weeks
Contact Plating :
Tin
Screw Size :
M3
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Levels :
1
Termination Style :
Screw
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Per Level :
Datasheets
P-200-50804
Introducing Headers, Plugs and Sockets American Electrical, Inc. P-200-50804 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:4, Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, P-200-50804 pinout, P-200-50804 datasheet PDF, P-200-50804 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets American Electrical, Inc. P-200-50804 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Phosphor Bronze
P-200-50804 Overview
Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.It is equipped with 4 pins.Use it below 105°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~105°C.It is a part that shares many benefits with other products from the Plug, Female Sockets line.
P-200-50804 Features
P-200-50804 Applications
There are a lot of American Electrical Inc.
P-200-50804 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE INTERFACE MODULE IDC 20
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM