OWA-90U-20
Mfr.Part #
OWA-90U-20
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 90W
Number of Outputs :
1
Series :
OWA-90U (90W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Efficiency :
89 %
Output Power :
90W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
4.5A
Max Operating Temperature :
70°C
Current - Output 1 :
4.5A
Width :
63mm
Approval Agency :
UL
Height :
37.5mm
Max Output Power :
90W
Max Input Current :
950mA
Length :
171mm
Voltage - Output 1 :
20V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C